بهترین مهدکودک ها

10 تا از بهترین مهد کودک شرق تهران ⭐【آپدیت 1403】✅

در این قسمت از مقاله قصد داریم به معرفی بهترین مهدکودک شرق تهران بپردازیم. در دنیای امروز به علت مشغله های فراوان زندگی و این که در اکثر خانواده ها هم پدر و هم مادر، هردو شاغل هستند و فرصت نگهداری از کودکان را ندارند، تصمیم می گیرند فضا را برای ورود کودکشان به مهدکودک مهیا کنند تا زیر نظر اساتید تحصیل کرده، آموزش های لازم را دریافت کند، اکنون در این بخش قصد داریم مزایا و معایب حضور کودکان در مهدکودک را شرح دهیم. خواهشمندم تا پایان مقاله بهترینک همراه ما باشید.

چه سنی برای رفتن به مهدکودک مناسب است؟

تعیین نمودن سن مناسب برای ورود کودکان به مهدکودک یا مناسب ترین سن برای رفتن به مهد کودک، وابسته به یک سری عوامل می باشد. این عوامل گاهی اوقات اولیا را برای تصمیم‌گیری دچار سردرگمی می‌ کند. به طور تقریبی این گونه می توان گفت که اکثر مدارس و مهدکودک ها، الگوی خاصی درباره سن مهدکودک درنظر دارند، اما بعضا پیشنهادشان در این‌ مورد برای همه کودکان مناسب نمی باشد.

تعداد زیادی از کودکان در سن 5 یا 6 سالگی، از لحاظ فیزیکی، اجتماعی و علمی دارای یک سری توانایی‌ های خاصی برای ورود به مهد کودک می باشند، اما آن دسته از کودکانی که در نیمه دوم سال متولد شده اند و از دیگر بچه‌ های کلاس بزرگ تر می باشند، هم چنین کسانی که با تأخیر کمی وارد مهد کودک شده اند، این امکان را دارند که یک سال زودتر به مدرسه بروند.

اگر کودکی دارای یک سری نیازهای متفرقه می باشد که لازم است دور از فضای مدرسه به آن ها رسیدگی شود، برای ورود او به مهدکودک نباید زیاد عجله کرد. اگر شرایط به گونه ای رقم بخورد که کودک کارهایی که قبلا انجام داده است را بدون هیچ گونه حمایت اضافی، ادامه دهد تا برای ورود به مهدکودک آماده شود، به احتمال زیاد عقب انداختن ورود او به مهدکودک، گزینه مناسبی نخواهد بود.

منظور از نیازهای متفرقه ای که در بهترین مهدکودک های تهران درنظر گرفته می شود، در واقع همان علم‌ آموزی مانند مهارت کودک در خواندن و نوشتن و یا شمارش اعداد نمی باشد. این قبیل نیازها بیشتر به سطح خاصی از خودکفایی و استقلال مرتبط می‌ شود. در یک سری نظریه ها اشاره شده است که وقتی کودکان وارد مهدکودک می‌ شوند، می بایست این توانایی را داشته باشند که فعالیت‌ های خود مراقبتی مثل دستشویی‌ رفتن، غذا خوردن و پوشیدن روپوش مهدکودک را به‌ شکل مستقل انجام دهند.

چه سنی برای رفتن به مهدکودک مناسب است؟

این قبیل مهارت‌ ها باید از سنین ابتدایی به طور مکرر تکرار شوند. لباس مناسب برای مهدکودک انتخاب شود تا کودکان به‌ آسانی بتوانند به سرویس بهداشتی بروند و روپوش یا کاپشن‌ های خود را بپوشند. براساس یک سری تحقیقات صورت گرفته، حدودا 4 تا 6 درصد از کودکان دیرتر از هم سن و سالان خود به مهد کودک می‌ روند.

اکثر والدین که تصمیم دارند زمان شروع مهد کودکان را به عقب بیندازند، می‌ خواهند این اطمینان را داشته باشند که بچه‌ ها از لحاظ احساسی آمادگی لازم برای شروع مدارس را دارند. تعدادی دیگر نیز نمی‌ خواهند کودکانشان در مقایسه با دیگر هم‌ کلاسی‌ های خود، کوچک‌ تر یا بزرگ تر باشند. هم چنین این گونه می توان گفت که مدارک بسیار زیادی یافت می شود که نمایانگر عقب انداختن شروع مهد برای کودکان مفید است. در این رابط یک سری تحقیقات با نظارت محققان و کارشناسان دانشگاه استنفورد درباره بیشتر از 90 هزار خانواده در کشور دانمارک انجام شده است.

بر طبق این تحقیقات، واضح است که به‌ تعویق‌ انداختن یک‌ ساله شروع مهدکودک موجب می شود که بی‌ توجهی و بی اهمیتی در بین کودکان تا حد قابل‌ توجه ای کم شود و اثر آن تا سن 11 سالگی باقی بماند. بر طبق تحقیقات مشابه بر روی یک سری بچه‌ های مهد کودکی آمریکایی، اثبات شده است کودکانی که دیرتر به مهد کودک رفته‌ اند، مهارت های احساسی و رشد اجتماعی زیادتری داشته‌ اند.

بهترین مهدکودک شرق تهران کدام است؟

با توجه به موارد ذکر شده در بهترین مهدکودک شرق تهران، توانستیم یک سری اطلاعات جامع در خصوص تفاوت مهدکودک و پیش دبستانی و سن مناسب برای ورود کودکان به مهدکودک، در اختیارتان قرار دهیم، اما اکنون این سوال مطرح است که بهترین مهدکودک شرق تهران کدام است؟ برای یافتن پاسخ این سوال، نیاز است که جوانب مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم و مزایا و معایب را بررسی کنیم.

بهترین مهدکودک شرق تهران کدام است؟

در این بخش از مقاله بهترین مهدکودک شرق تهران به معرفی 10 نمونه از می پردازیم.

مهدکودک نور

مهدکودک نور

مهدکودک یا خانه خلاقیت نور از سال 1380 در دو شعبه شرق و شمال شرق تهران با تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم چنین با محوریت قرانی تاسیس شده است. ظرفیت مهدکودک نور 55 نفر می باشد و برای هر گروه سنی دارای 2 یا 3 نفر ظرفیت می باشد. مدیران مجموعه نور این ادعا را دارند که از کلیه مربیان گواهی سو پیشینه و کارت مربی گری دریافت می کنند و همچنین داشتن هر گونه سابقه کاری جزوء اصول اصلی مهد کودک در گزینش کارمندان می باشد و این که گزینش های دیگری نیز برای انتخاب مربیان در اختیار دارند.

اکثر افرادی که در این مهدکودک فعالیت دارند، دوره های هلال احمر و کمک های اولیه را گذرانده اند. برای هر رنج سنی، اسباب بازی های خاص سنشان وجود دارد که در اختیار کودکان قرار داده می شود. هم چنین به علت شیوع ویروس منحوس کرونا هر گروه سنی به صورت تفکیک شده به سالن بازی می روند و قبل و بعد از هر سبک بازی هم دستان بچه ها با الکل و دیگر مواد ضدعفونی کننده شستشو می شود.

مهدکودک نور تمامی روش های حفظ امنیت کودکان را در نظر گرفته است و همچنین در حین بازی کودکان، مربی مربوطه درکنارشان برای حفظ امنیت بیشتر حضور دارد.متدهای گوناگونی جهت آرام سازی کودکان استفاده می شود، و هر کودک از لحاظ روان شناسی مورد بررسی قرار می گیرد و به نیازهایش پاسخ داده می شود. از دیگر خدمات و کلاس های فوق هوشمند مهدکودک نور می توان به موارد ذیل اشاره نمود که عبارت است از:

 • اموزش نکات اجتماعی و اخلاقی
 • حضور دائمی مشاور در مهدکودک
 • برگزاری مجموعه های نمایشی تئاتر کودکانه
 • پذیرش کودکان از سن شش ماه تا شش سال
 • برگزاری جلسات مختلف مشاوره ماهانه با اولیا
 • برگزاری کلاس های ماشین سازی و هواپیما سازی
 • پذیرایی کودکان همراه با صبحانه و نهار گرم و سالم
 • دارای خوابگاه دانش اموزی به همراه انجام تکالیف مختلف
 • اموزش قران به شکل های گوناگون شعر، زبان اشاره، داستان، مفاهیم
 • برگزاری کلاس های زبان تخصصی کودکان توسط مربیان متخصص و آموزش دیده
 • استفاده از بروزترین متدهای اموزشی دنیا و رویکردهای اموزشی ماریا مونته سوری
 • برگزاری کالاس های روانشناسی در مورد مشکلات کودکان و ارائه نمودن راهکار مناسب
 • برگزاری کلاس های ورزشی ژیمناستیک، والیبال، فوتبال، در جهت بالا بردن سطح تمرکز و تقویت عضلانی کودکان
 • دارای فعالیت های مختلفی مانند شاهنامه خوانی، داستان های کلیله و دمنه، حافظ خوانی، بوستان و گلستان خوانی، نهج البلاغه
 • پرورش خلاقیت کودکان از طریق تکنیک های گوناگون مانند اوریگامی، پازل، مواد بازیافت، لگو، سفالگری، خمیر بازی، ویترای، رباتیک، روبیک، چرتکه

آدرس: تهرانپارس، فرجام شرقی، بین گلشنی و باغدارنیا، روبه روی اداره برق، پلاک 134، طبقه اول

تلفن: 02177864981

مهدکودک رزا

مهدکودک رزا

مهدکودک رزا در خرداد سال 1397 با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی استان تهران شروع به کار کرده است و هم اکنون در منطقه چهار تهران واقع گردیده است و مدیریت آن بر عهده آرزو باوفا می باشد. ظرفیت پذیرش مهدکودک رزا جهت ارائه نمودن خدمات به کودکان 80 نفر می باشد. در مهد کودک رزا هم چیز به صورت سازمان دهی شده برگزار می شود و کودکان در طبقه های کوچک تقسیم بندی می شوند و تعداد کودکان و مربیان متناسب می باشد.

این حالت بهترین فرصت ها را جهت رشد و تکامل کودکان فراهم می کند. در مهد کودک رزا مربیان خبره و دوره دیده برای آموزش و مراقبت از کودکان استخدام می شوند و فرصت های فراوانی جهت مشارکت و حضور والدین و تعامل اصولی با آن ها فراهم می باشد. برخی از ویژگی ها و خدمات مهدکودک رزا به شرح موارد ذیل می باشد و عبارت است از:

 • دارای مربیان با انگیزه
 • دارای محیطی شاد و مفرح
 • دارای صلاحیت اخلاقی و تحصیلات مربیان
 • امکان پرورش شخصیت برنده کودکان توسط روانشناسان مجرب
 • دارای متدها و روش های جدید جهت یادگیری هر چه بهتر کودک
 • امکان کمک به کودکان در جهت کشف استعدادها و توانایی های گوناگون
 • امکان ارزیابی هوش و زبان و رشد اجتماعی و اخلاقی کودکان در هر گروه سنی
 • به عنوان تخصصی ترین و پر سابقه ترین مهد کودک در پاسداران فعالیت می کند
 • امکان ارائه آموزش های مدرن در محیطی متنوع و با سابقه درخشان در پاسداران

آدرس: پاسداران، بوستان دوم، کوچه سوادکوهی، پلاک 17

تلفن: 02122584386

مهدکودک فرزندان برتر میهن ما

مهدکودک فرزندان برتر میهن ما

مهدکودک فرزندان برتر میهن ما، به عنوان بزرگ ترین و پرامکانات ترین مهدکودک در شرق تهران فعالیت می کند و دارای مجوز و تاییدیه رسمی از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی می باشد و از سال 1395 فعالیت خود را با مدیریت سرکار خانم الهام الوند آذری شروع کرده است. در این مهدکودک هدف فقط نگهداری از کودکان نمی باشد، بلکه کشف استعداد، پرورش انگیزه،خلاقیت و آموزش مهارت های مهم زندگی در کنار ایجاد نمودن فضایی کاملا شاد و جذاب برای کودکان را سرلوحه کار خود قرار داده است.

مهدکودک فرزندان برتر میهن ما در ساختمان ویلایی شامل سه طبقه در مجموع به مساحت 600 متر دارای باشگاه ورزشی ویژه و تخصصی کودک، سالن بازی های مختلف، کلاس های استاندارد و مناسب، استخر شن بازی، کافی شاپ مخصوص والدین محترم و … برای حضور کودکان در رده های سنی گوناگون، آماده شده است.

ساختار آموزشی این مهدکودک بر طبق هوش های 8 گانه گاردنر، طرح ریزی شده است و در نظر دارند با پیداکردن استعداد و پرورش آن، کودکان خلاق و با انگیزه، مفرح با اعتماد به نفس بالا جهت حضور در درجات بالاتر را پرورش دهند.

آدرس: تهرانپارس، بین رشید و کیخسروی کوچه احمدی، 138 غربی، پلاک 51

تلفن: 02177885030

مهدکودک شادآموز

مهدکودک شادآموز

مهدکودک شادآموز در سال 1398 افتتاح شده است و 80 نفر گنجایش دارد. اساتید حاضر در این مهدکودک دارای شناخت دقیقی از سن و خصوصیات رشدی کودکان در هر رده سنی می باشند و اسباب بازی های مناسبی را برای هر یک از آن ها تهیه می کنند. تمامی اسباب بازی ها از لحاظ ایمنی، تمیزی و بهداشتی بودن و توان کودکان برای تسلط هر چه بیشتر، مورد بررسی قرار می گیرد و در اختیار گروه های سنی خاصی قرار داده می شوند.

در مهدکودک شادآموز کلیه اسباب بازی ها هر روز ضدعفونی می شوند و هر هفته تعداد آن ها چک می شود. به طور دائم یک روانشناس مخصوص در حوزه کودک در مهدکودک شادآموز حضور دارد و به کودکان این کمک را می کند تا بتوانند بر روی رفتارهای خود، نظارت دقیقی را داشته باشند و یاد بگیرند هیجانات خود را کنترل کنند.

آدرس: بزرگراه رسالت، بین رشید و زرین، جنب رستوران 133، پلاک 247

تلفن: 02177725985

مهدکودک به آئین

مهدکودک به آئین

مهد كودك و پيش دبستانى به آئین با مدیریت سرکار خانم فرناز عیوضى در سال 1396 با مجوز رسمی و تاییدیه از بهزیستی استان تهران، شهر تهران در منطقه 8 افتتاح شده است. ظرفیت مهدکودک به آئین 90 نفر می باشد. و در این مهدکودک، کودکان بر طبق گروه سنی خاصی تقسیم بندی می شوند. به طور معمول تعداد کودکان در هر کلاس با درنظر گرفتن ظرفیت کلاس، متفاوت می باشد اما تمام هدف ما رسیدگی کامل به کودکان در کلاس می باشد، لذا نیاز است که ظرفیت کلاس های را محدود کنیم.

آدرس: فلکه اول تهرانپارس، بهار(علی حسینی)، صادقی،احمدی (138 غربی)، پلاک 109

تلفن: 02177730972

مهدکودک آفتاب

مهدکودک آفتاب

مهدکودک و کودکستان آفتاب در 18 فروردین سال 1380 با مدیریت خانم فرشته دیهیمی در یک طبقه با چهار کلاس افتتاح گردید، اما هم اکنون مهدکودک آفتاب در 3 طبقه همراه با دوازده کلاس به فعالیت آموزشی خود مشغول می باشد. کلیه فعالیت های مهد کودک با هدف بالا بردن سطح مهارت های کودکان در چند محور رشد به شرح موارد ذیل می باشد:

 • رشد فیزیکی و حرکتی شامل اندام های کوچک و بزرگ
 • رشد کلامی و زبانی شامل مهارت های آوایی و افزایش دایره لغات
 • رشد کلیه مهارت های شناختی شامل مهارت های علوم و محاسبه
 • رشد مهارت های عاطفی و اجتماعی شامل کلیه مهارت های ده گانه سازمان یونیسف

آدرس: تهرانپارس، خیابان 180 غربی (یزدان دوست)، نبش کوچه یاس، پلاک 90

تلفن: 02177723100

مهدکودک فرشته های شهر

مهدکودک فرشته های شهر

مهدکودک فرشته های شهر در سال 1396 با مدیریت سرکار خانم ساناز احمدی با هدف ایجاد نمودن محیطی ایمن و مفرح در راستای تقویت سطح اجتماعی، اخلاقی، علمی و فرهنگی کودکان شروع به کار نموده است. این مجموعه در طول این سال ها توانسته است به کودکان خود مستقل بودن را آموزش دهد و آن ها را از قید و بند وابستگی به خانواده رها کند. در مهدکودک فرشته های شهر، کودکان آزادانه فعالیت می کنند و با علایق خود بازی هایی را که دوست دارند را انجام می دهند و در این شرایط کودکان علاقه بیشتری از خود نشان می دهند.

آدرس: منطقه 7، خیابان شریعتی، نرسیده به سه راه طالقانی، کوچه حسینی نژاد، پ 5

تلفن: 02177652548

مهدکودک آوند

مهدکودک آوند

مهدکودک آوند از دیگر مراکز معتبر آموزشی در شرق تهران می باشد که همواره شرایط مناسبی را برای عموم کودکان فراهم نموده است. مسئولان مهدکودک آوند تلاش می کنند با تکیه بر روش ها و اهداف مهم و حیاتی، به سهم خود در آشنایی هر چه بیشتر کودکان ایران زمین با طبیعت و آماده سازی هر یک برای همسان سازی و همراهی هر چه بیشتر، به شایستگی وظیفه خود را انجام دهند.

آدرس: فرمانیه، تقاطع خیابان عمار، دپارتمان استور روشا، طبقه 10

تلفن: 02125714714

مهدکودک دادمهر

مهدکودک دادمهر

مهدکودک و پیش دبستانی دادمهر در سال 1390 با نظارت سازمان بهزیستی کشور، فعالیت خود را شروع کرده است.این مهدکودک دارای چهار کلاس آموزشی با فضایی مناسب، یک اتاق جداگانه و کاملا مجهز برای کودکان شیرخوار، سالن بازی سرپوشیده و حیاط بازی سرباز مجموعا به مساحت 472 متر مربع می باشد. تمامی بخش های این مهدکودک مجهز به دوربین مداربسته و دستگاه تصفیه هوا داخل سالن می باشد. مدیران این مهدکودک در انتخاب مربیان و پرسنل مهد دقت بسیار زیادی صرف کرده اند.

آدرس: تهران، تهرانپارس، خیابان استخر، بوستان نهم غربی، پلاک 55، مهد کودک و پیش دبستانی دادمهر

تلفن: 02177363223

مهدکودک قصر آبی

مهدکودک قصر آبی

مهدکودک قصر آبی یا مهدکودک لبخند از دیگر مهدکودک های مدرن شرق تهران واقع در  تهرانپارس می باشد. این مهدکودک دارای کلاس های مختلف نقاشی، موسیقی، خلاقیت و کلاس های ژیمناستیک می باشد و هم چنین در این مهدکودک تعیین سطح رایگان زبان انگلیسی نیز انجام می شود.

آدرس: تهران، تهرانپارس، فلکه اول خیابان رمضانی، 150 غربی، پلاک 33

تلفن: 02177294432

چه تفاوتی میان مهدکودک و پیش دبستانی وجود دارد؟

اکثر مهدکودک‌ ها در مقایسه با پیش دبستانی ها، دارای برنامه‌ های پرقابلیت تری برای کودکان کم‌ سن‌ تر می باشند. مهدکودک در واقع مکانی تفریحی و سرگرم‌ کننده می باشد و ماهیت یا فلسفه مهدکودک، فراهم‌ نمودن قابلیت بازی، شادی و خواب برای کودکان می باشد. هم چنین پیش‌ دبستانی‌ ها با ماهیت آموزش‌ های ابتدایی، که بر روی مراحل اصلی رشد کودکان تمرکز کرده اند، خلاقیت، بازی‌ های گروهی و… را در کودکان پرورش می دهند.

هدف اکثر پیش‌ دبستانی‌ ها، آماده‌ سازی کودکان برای دوران مدرسه می باشد، هم چنین این هدف را با آموزش مهارت‌ های فردی، اجتماعی و تحصیلی پیگیری می‌ کنند. برعکس مهدکودک، در پیش‌ دبستانی، تمرکز اصلی بر روی آموزش‌ های ابتدایی و پیشرفته می باشد. این قبیل آموزش‌ ها، کودکان را برای آموزش‌‌ های گروهی مدرسه آماده می‌ کنند و کودکان را در چند سال‌ شروع مدرسه جلو می‌ اندازند.

پیش‌ دبستانی‌ ها دارای یک سری برنامه های سازمان یافته و آموزشی رسمی‌ می باشند و در کنار آن تا‌ حدی زمینه تعاملات اجتماعی را فراهم می‌ کنند. به طور معمول در پیش‌ دبستانی‌ های معتبر و شناخته شده، یک سری مربیان با تحصیلات مربوط به حوزه آموزش ابتدایی وجود دارند که مهدکودک‌ ها معمولا دارای این سطح از تخصص نمی باشند.

چه تفاوتی میان مهدکودک و پیش دبستانی وجود دارد؟

ممکن است شرایطی پیش آید که مهدکودک ها برنامه‌ ویژه ای برای نگهداری کودکان خارج از ساعت اصلی داشته باشند و در تابستان نیز فعالیت داشته باشند، اما ممکن است بعضی از پیش‌ دبستانی‌ ها نیز این قبیل خدمات را ارائه کنند. معمولا در کشور ما، مهدکودک ها، کودکان کم سن و سال را قبول می کنند و پیش‌دبستانی‌ ها مناسب کودکان بین 5 تا 6 سال می باشند.

هم چنین گاهی اوقات کودکان کم‌ سن‌ و سال‌ تری که نشانه‌ هایی از اشتیاق به یادگیری و برقراری ارتباط با دیگران را دارا می باشند، هم برای حضور در پیش‌ دبستانی آماده هستند. هر چند که برای این دسته از کودکان در ایران، امکان حضور در پیش‌ دبستانی فراهم نمی باشد، می‌توان برای هر یک به‌ دنبال مهدکودک‌ هایی بود که بیشتر با اهداف پیش‌ دبستانی همراه باشند.

در بعضی از کشورها مثل کانادا، کودکان 2/5 تا 5 سال، این قابلیت را دارند که در پیش‌ دبستانی‌ ها ثبت‌نام کنند. پیش‌ دبستانی برای آن دسته از کودکانی که هنوز هم به توجه انفرادی نیازمند هستند یا برای آن دسته از کودکانی که نیازهای ویژه ای یا استرس جدایی شدیدی دارند، مناسب نمی باشد.

مزیت های مهدکودک برای کودکان

در برهه زمانی مهدکودک و پیش دبستانی، مغز کودک با سرعت زیادی رو به گسترش می باشد و به‌ اصطلاح، در دوره خاصی قرار دارد، در نتیجه کلیه تجربیاتی که کودک در این دوران بدست می آورد، مراحل رشد و ترقی کودک را آسان می کند. رشد اجتماعی و احساسی ازجمله مزایای حضور در مهدکودک برای کودکان می باشد. در مهدکودک، مهارت تفکر، توجه و استفاده از زبان و مهارت‌ های حرکتی ظریف کودکان به وسیله بازی، کارهای هنری و تجسمی، رقص گروهی، موسیقی، حرکت و برقراری ارتباط با دیگران تقویت می‌ شود.

برای آن دسته از خانواده‌ هایی که کودکی با نیازهای خاصی دارند، مهدکودک این قابلیت را دارد که به عنوان مکانی جهت دریافت حمایت‌ ها و کمک‌ های ویژه، فعالیت کند و منابع گوناگون ارتباطاتی برای دریافت خدمات حمایت اجتماعی فراهم کند، همچنین این قبیل خانواده‌ ها این امکان برایشان فراهم است که تجربیات سودمند خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و دور هم جمع شوند.

به طور معمول کودکان در مهدکودک می‌ آموزد که به عنوان یادگیرنده‌ ای حرفه‌ای فعالیت کنند، این مورد از اصلی ترین مزایای مهد کودک می باشد. یادگیری موثر از طریق پرورش و تقویت مهارت‌ های برقراری ارتباط، بالابردن اعتماد به نفس کودکان، آموزش خلاقیت و پرورش کلیه مهارت‌ های پیش‌ نیاز برای خواندن، نوشتن و مسائل ریاضی امکان پذیر است. از دیگر مزیت های مهدکودک برای کودکان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

آموزش ابتدایی: برای شروع زود هنگام آموزش، مزایای بسیار زیادی وجود دارد. بر اساس برنامه‌ ای سازمان یافته، کودک مهارت‌ های گوناگون تحصیلی و پیش‌ نیاز‌های مرتبط با آن را می‌ آموزد. معمولا گستره وسیعی از مهارت‌ های اجتماعی، شناختی و کلامی برای پرورش در کودکان در نظر گرفته می‌ شود. برخی از این مهارت های شناختی و تحصیلی به شرح موارد ذیل هستند:

مزیت های مهدکودک برای کودکان

 • حساب: شامل شمارش و بعضی از محاسبات ساده ریاضی مانند جمع و تفریق از طریق وسیله‌ های در دسترس، خواندن ساعت و… .
 • سواد و زبان‌ آموزی: شامل یادگیری لغات، آموزش زبان انگلیسی به کودکان، شناخت اشیاء، شناخت آوا و صدا، صدای اول و آخر کلمات و… .
 • مهارت‌ های اجتماعی و عاطفی: شامل برقراری ارتباط با دیگران همراه با استفاده از جملات درست، رعایت آداب اجتماعی و معاشرت، همکاری، حل اختلافات و… .
 • علوم: آموختن از طریق بازی و کشف مسائل گوناگون در حین مشاهده محیط، حرکت و جست‌ و جو در آن و توضیح مشاهدات جهت آشنایی هر چه بیشتر با حیوانات، اعضای بدن، طبیعت و فصول و… .
 • مهارت‌ های بهداشتی و مهارت‌ های مواظبت از خود: رعایت نمودن کلیه نکات بهداشت فردی و گروهی، شناخت خوراکی‌ های مفید و مضر، طریقه بستن بند کفش و کتونی، انتخاب کردن لباس مناسب برای فصول مختلف و… .

مربیان: کلیه مربیان مهدکودک و پیش‌ دبستانی که تحصیلات در حوزه  آموزش ابتدایی داشته باشند و مورد تایید آموزش و پرورش باشند، مزایای بیشتری را فراهم می‌ کنند.

تعاملات اجتماعی: کودکان در مهدکودک فرصت‌ بسیار زیادی جهت برقراری ارتباط با دیگر کودکان در اختیار دارند. این کار به کودکان کمک می‌ کند بهتر بیاموزند، ترقی کنند و به پختگی و کمال برسند. از اصلی ترین فواید مهد کودک و پیش‌ دبستانی‌، اجتماعی‌ شدن کودکان می باشد، به‌ خصوص این که کودکان یاد می گیرند که چگونه به بزرگ‌ ترها، دیگر کودکان و محیط پیرامون خود احترام بگذارند.

هم چنین کودکان می‌ آموزند که چگونه نوبت را رعایت کنند، کار گروهی انجام دهند و با دیگران سهیم شوند. در برخی از تعاملات اجتماعی، کودک حل مسائل مختلف، انعطاف‌ پذیری در مقابله با دیگران و مدیریت جامع را در شرایطی استرس‌ آور می‌ آموزد.

داشتن ساختاری با نظم: مهد کودک به علت این که دارای محیطی رسمی و مرتب می باشد، مورد تایید والدین است. مهد کودک‌ ها با دریافت مجوز رسمی بازرسی، بر روی عملکرد مراقبان نظارت دقیقی دارند.

معایب مهدکودک برای کودکان

ورود کودکان به مهدکودک علاوه بر مزایا، دارای یک سری معایب نیز می باشد که عبارت است از:

محدودیت حضور کودکان در مهد کودک: هر یک از کودکان برای حضور در مهدکودک، دارای محدودیت می باشند. بروز هر گونه تاخیر در برداشتن کودکان از مهدکودک، ممکن است مشکل ساز شود، در صورتی که اگر مربی کودک در منزل حاضر شود، می توانید با اطلاع قبلی به او، اضافه کاری درخواست کنید و از بابت کودک خیالتان راحت باشد.

نداشتن جایگزین: ممکن است شرایطی پیش آید که مهد کودک بسته شود و در این صورت نیاز است که والدین به دنبال روش جایگزینی باشند. گاهی اوقات نیز کودک بیمار می شود و نمی توان او را به مهد فرستاد و باید در خانه بماند.

عدم توجه به کودک در مهدکودک: در مهدکودک احتمال بسیار کمی برای دریافت مراقبت شخصی وجود دارد. با توجه به وجود تعداد زیاد کودکان در مهدکودک، احتمال دریافت نمودن رسیدگی و توجه کافی برای همه کودکان فراهم نمی باشد، چرا که خود کودکان نیز همه به یک اندازه نیازمند توجه و رسیدگی نمی باشند، بعضی از کودکان به محبت و توجه زیادی نیاز دارند.

معایب مهدکودک برای کودکان

امکان ابتلای کودک به بیماری های مختلف: در یک مهد کودک احتمال بسیار زیادی برای ابتلای کودک به بیماری‌ وجود دارد. کودکان با هم ارتباط بسیار زیادی دارند و در شرایطی که بهداشت فردی یا گروهی رعایت نشود، احتمال ابتلای کودکان به بیماری های گوناگون وجود دارد.

اضطراب و استرس جدایی: برای تعداد زیادی از کودکان کم‌ سن‌ و سال‌، جدایی از والدین، بسیار سخت می باشد. برخی از کودکان ممکن است به توجه انفرادی زیادی نیاز داشته باشند و برای رفتن به مهدکودک آمادگی لازم را نداشته باشند. در مقابل، برای بعضی دیگر، اضطراب جدایی به‌ سرعت پس از گذشت یک یا دو هفته، کاسته می شود و آن ها می‌ توانند دوری را تحمل کنند.

کلام آخر

در این بخش از مقاله به توضیح بهترین مهدکودک شرق تهران پرداختیم و تمام تلاش خود را کردیم که مزایا و معایب حضور کودکان در مهدکودک و هم چنین تفاوت مهدکودک و پیش دبستانی را شرح دهیم. از شما عزیزان نیز تشکر می کنم که تا پایان مقاله همراه ما بودید و هم چنین خواهشمندم که نظرات خود را برایمان کامنت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا