بهترین سایت و اپلیکیشن

10 تا از بهترین سایت آموزش بورس در ایران 💹【آپدیت1403】✅

در این مقاله قصد داریم در رابط با بهترین سایت آموزش بورس در ایران، مطالب مفیدی را ارائه کنیم. هرگاه قصد استارت زدن کاری را داشته باشیم، در ابتدا می بایست دانش لازم را فرا گیریم، بورس و بازار بورس نیز از این قاعده، مستثنی نمی باشند و برای فعالیت در این حوزه نیاز است علم این کار را یاد بگیریم و سپس مشغول به کار شویم. وقتی اسم بورس به گوشمان می خورد، اولین نکته ای که به ذهنمان می‌ رسد، یک کار پرپیچ و خم است. بورس در واقع بستری است که هم می توان در آن سود کرد و هم ضرر. برای اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله بهترینک همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: بهترین کارگزاری بورس در ایران

بورس چیست و چه کاربردی دارد؟

بورس در کل جهان یک معنا و یک کارکرد دارد، چیزی که واضح است، منظور از بورس، ایجاد بازاری قدرتمند، قانونی، همیشگی و شفاف برای تمامی سرمایه‌ های کم و زیاد سرمایه‌ گذاران با هدف تأمین مالی شرکت‌ ها و پروژه‌ های هر یک از آنان می باشد. بورس سهام در واقع عملکردی شبیه به یک حراجی را دارد که در آن سرمایه گذاران، سهامی را می خرند و در معرض فروش می گذارند و معاملات مختلف را انجام می دهند. قیمت سهام به طور معمول نشان دهنده نظرات سرمایه گذاران در رابط با سود شرکت می باشد.

قیمت به عنوان معیار اصلی تشکیل بازار بورس یا همان اصلی ترین مبنای شراکت و تقسیم سود می باشد، این بدین معنی است که اگر شخصی سهام یک شرکت را خریداری کند، با توجه به تعداد سهامی که در اختیار دارد، مالک شرکت به حساب می آید و علاوه بر بهره‌مندی از سودهای بدست آمده شرکت، این توانایی را دارد که از نوسانات قیمت سهام نیز مطلع شود. هم چنین این فرد می تواند با حضور در جلسات عمومی شرکت، در تصمیم‌ گیری‌ های آن شرکت نیز سهیم باشد.

بورس چیست و چه کاربردی دارد؟

بازار بورس به صورت شبکه ای زنجیروار کار خود را انجام می دهد. شرکت های کوچک و بزرک، سهام خود را با استفاده از فرآیندی به اسم پیشنهاد عمومی یا IPO در بورس، لیست می کنند. سرمایه گذاران معمولا با سهامی که می خرند، به شرکت این امکان را می دهند برای رشد کسب و کار خود سرمایه جمع کنند. از آنجا که عموما همه بازارهای بزرگ بورس در سرتاسر جهان، به شکل الکترونیکی، خرید و فروش و معامله انجام می دهند، بورس نیز ارکان معاملاتی را حفظ می کند که با رد و بدل شدن سفارشات مختلف از شرکت کنندگان در بازار، به شکل کارآمد و یک پارچه نظارت می کند.

سرمایه گذاران هم چنین این توانایی را دارند که سهام را در بین خود خرید و فروش کنند و صرافی می تواند میزان عرضه و تقاضای هر سهام ثبت شده را ردیابی کنند. به طور معمول فروشندگان تلاش می کنند تا حد امکان برای هر سهام، پیشنهاد بسیار بالایی بدهند و در عوض، خریداران تلاش می کنند پایین ترین سطح قیمت را بدست بیاورند تا پس از گذشت زمان بتوانند آن را برای سود بیشتر در معرض فروش بگذارند.

به طور کلی می توان گفت که بازار بورس در واقع یک محیط امن و تنظیم شده را ایجاد می کنند که در آن فعالان بازار بتوانند با اطمینان خاطر همراه با پایین ترین میزان ریسک، عملیات خرید و فروش سهام و دیگر ابزارهای مالی واجد شرایط را تحت قوانین تعیین شده، انجام دهند. بازار بورس مسئولیت مطئمن بودن از شفافیت نرخ قیمت، میزان نقدینگی، کشف و محاسبه قیمت و معاملات درست در فعالیت های تجاری را بر عهده دارد.

بهترین سایت آموزش بورس در ایران کدام است؟

برای کسب مهارت در بورس و آموزش نحوه سرمایه گذاری در بازار بورس، روش های مختلفی وجود دارد. با یک سرچ ساده در اینترنت، وب‌ سایت‌ های مختلفی را در رابط با آموزش بورس می توان پیدا کرد. تمامی سایت‌ های آموزش بورس دارای یک سری اصول آموزش ثابت می باشند، به گونه ای که راه های ورود به بازار بورس را آموزش می دهند و متدهای لازم برای سرمایه‌ گذاری در این بازار پر درآمد را در اختیار همه کاربران قرار می‌ دهند. سوالی که ممکن است به ذهن کاربران برسد این است که بهترین سایت آموزش بورس کدام است؟ و چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

بهترین سایت آموزش بورس کدام است؟

بهترین سایت آموزش بورس می بایست این قابلیت را داشته باشد که اطلاعات کامل مراحل آموزش بورس را در اختیار همه کاربران قرار دهد. در ادامه مقاله به توضیح 10 نمونه از بهترین سایت آموزش بورس در ایران می پردازیم و خواهشمندم تا پایان مقاله ما را همراهی بفرمائید.

سایت آموزش بورس بورسینس

سایت آموزش بورس بورسینس

سایت بورسینس یکی از سایت های پر بازدید در زمینه آموزش بورس می باشد. این سایت به همه کسانی که دارای شغل و درآمد ثابت هستند، روش هایی را ارائه می‌ کند تا برای خود، درآمد دیگر ایجاد کنند و بتوانند حداکثر امنیت مالی را داشته باشند. تمامی آموزش‌ های این سایت در حوزه سرمایه‌ گذاری در بازار بورس، دیجیتال مارکتینگ، معامله در دیگر بازارهای مالی، نظارت بر سایت، بیت‌ کوین و دیگر ارزهای دیجیتال و دیگر استراتژی های درآمدزایی از اینترنت و با استفاده از انتشار مقالات و آموزش‌ های جزئی، ویدئوها و نسخه های پی‌ دی‌ اف به کاربران ارائه می‌ شود.

سایت آموزش بورس بورسینس فعالیت خود را در سال 1395 رسما شروع کرد و به شکل دو زبانه یعنی فارسی و انگلیسی مشغول به خدمات رسانی می باشد. تمامی مطالبی که در فرم متن، فایل صوتی و یا فیلم در این سایت برای کاربران بارگذاری می شود، به شرح موارد ذیل می باشد:

 • بیت‌ کوین و همه ارزهای دیجیتال
 • معامله‌ گری در تمامی بازارهای مالی
 • متدهای سرمایه‌ گذاری در بورس تهران
 • دیگر روش‌ های درآمدزایی از طریق اینترنت
 • فروش و بازاریابی اینترنتی، دیجیتال مارکتینگ
 • راه‌ اندازی و مدیریت سایت، آموزش وبمستری

محتوای مفید و به‌ روز، استفاده از متخصصین و توسعه موضوعات و منابع و … از جمله مواردی می باشد که سایت بورسینس را به یکی از قدرتمندترین سایت‌ ها در زمینه آموزش بورس تبدیل نموده است. از دیگر مزایای این سایت، بسته‌ های آموزشی ویژه برای استارت کار سرمایه گذاری می‌ باشد. این بسته‌ های آموزشی شامل آموزش سرمایه گذاری در بورس، آموزش تحلیل فنی، آموزش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال و هم چنین بسته های آموزشی معامله گری در بازار بورس می‌ باشد. برخی از امکانات سایت بورسینس به شرح موارد ذیل است:

 • تقسیم بندی آموزش بورس
 • تقسیم بندی دانلود رایگان شامل دانلود آمی بروکر، دانلود مفیدتریدر، نسخه های PDF
 • تقسیم بندی لیست دوره های آموزشی، صرافی ها، ارز دیجیتال، کیف پول ها، واژه نامه
 • تقسیم بندی دسته ها شامل ارز های دیجیتال، اقتصاد بین الملل، افراد موفق، حسابداری
 • تقسیم بندی ابزارها شامل محاسبه سود حاصل از سرمایه گزاری، نمودار قیمت بیت کوین، دریافت شماره شبا، نقشه بازار کرپیتو

سایت آموزش بورس سیگنال

سایت آموزش بورس سیگنال

سایت و اپلیکیشن سیگنال یکی از محصولات تولیدی شرکت پردازش داده مالی پارت می باشد که در آن متخصصین حوزه مالی و هم چنین نرم افزاری با مطالعه و بررسی بازارهای مالی، سعی در راستای تقویت راه کارهای سرمایه‌ گذاری در همه بازارهای مالی از جمله سهام، صندوق‌ های مالی و سرمایه‌ گذاری، ارزهای دیجیتال، اوراق بدهی و… را دارند. متخصصین تیم ورک سیگنال در این زمینه، به طور روزانه در حال تحلیل و آنالیز همه بازارهای مالی هستند تا مخاطبان ما بستری کامل و قابل اطمینان برای بررسی داده‌ های مورد نیاز خود داشته باشند.

در سال 1392 شرکت پردازش اطلاعات مالی و مشاوران سرمایه‌ گذاری پارت از طریق اداره‌ ثبت شرکت‌ ها تاسیس و با مجوز پردازش اطلاعات مالی از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضو شرکت‏‌ دانش بنیان، با هدف كمك به توسعه و گسترش بازارهای سرمایه كشور، فعالیت خود را شروع کرده است.

سایت آموزش بورس کارگزاری آگاه

سایت آموزش بورس کارگزاری آگاه

سایت آموزش بورس کارگزاری آگاه در واقع یک آموزشگاه مدرن است که جهت آموزش بورس از ابتدایی تا حرفه‌ ای راه اندازی شده است. در این سایت قدرتمند، نزدیک به 38 شعبه در سرتاسر کشور در دوره‌ های حضوری و غیر حضوری برای یادگیری بورس و هر آن چه که در این زمینه ملزم است یاد بگیرید، آموزش داده می‌ شود. نکته دیگر این که همه این آموزش‌ ها با اخذ مدارک معتبر و تاییدیه سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود.

کارگزاری آگاه در سال 1387 فعالیت خود را در زمینه آموزش بورس شروع کرده است. این کلاس‌ های آموزشی به شکل حضوری و غیر حضوری در اکثر شهرهای کشور نزدیک به 7000 نفر از فعالان بورس را آموزش داده است.  در حال حاضر، این کارگزاری با همکاری متخصصان و اساتید مجرب، به عنوان آموزشگاه دوره‌ های آموزش بورس آنلاین در فضای مجازی به فعالیت خود ادامه داده است. کارگزاری آگاه، با پشتیبانی اینترنتی کلاس‌ های آموزشی، به کارگزاری قدرتمند در زمینه آموزش بورس تبدیل شده است.

بعضی از امکانات سایت آموزش بورس کارگزاری آگاه به شرح موارد ذیل می باشد که عبارت است از:

 • دارای تقسیم بندی آگاه
 • دارای تقسیم بندی نمای بازار
 • دارای تقسیم بندی سبد گردانی
 • دارای تقسیم بندی بلاگ باشگاه
 • دارای تقسیم بندی باشگاه مشتریان
 • دارای تقسیم بندی معاملات برخط آتی
 • دارای تقسیم بندی معاملات برخط سهام
 • دارای تب آتی، انرژی، صندوق، آموزش بورس، تامین سرمایه، مشاوره و تحلیل، افتتاح حساب بورسی، خدمات و امکانات آگاه

سایت آموزش بورس خانه سرمایه

سایت آموزش بورس خانه سرمایه

از سال 1390 سایت آموزش بورس خانه سرمایه، فعالیت خود را آغاز نمود و با برگزاری 31 دوره جامع آموزشی بلند مدت، بیشتر از 6000 تحلیلگر را به بازار سرمایه گذاری بورس منتقل نموده است. از مهم ترین وظایف سایت آموزش بورس خانه سرمایه می‌ توان به تعامل با شرکت کنندگان و بررسی هر یک پس از پایان دوره آموزشی و به اشتراک گذاشتن موفقیت‌ های آن ها در بازار بورس اشاره نمود. هم چنین می‌ توان از طریق اساتید و کارشناسان با تجربه و خبره مجموع نکات مرتبط با آموزش بورس و بازار سرمایه گذاری را آموخت.

در این سایت همه  ابزارهای لازم برای آموزش بورس از جمله اپلیکیشن‌ ها، وبینار، ویدیوهای آموزشی، دوره‌های مختلف آموزشی حضوری و غیر حضوری و … وجود دارد. کاربران می توانند در سایت خانه سرمایه عضو شوند و در دوره‌ های آموزشی این سایت ثبت نام کنند. تمرکز سایت خانه سرمایه بیشتر بر روی خرید و فروش محصولات آموزشی و برنامه‌ های پیشرفته می‌ باشد. اما در این سایت مقالات، ویدیوهای آموزشی، پادکست، کتاب و … به شکل رایگان به اشتراک گذاشته می شود.

سایت آموزش بورس کالج تی بورس

سایت آموزش بورس کالج تی بورس

سایت آموزش بورس کالج تی‌ بورس در سال 1394 شروع به کار کرد تا بتواند با آموزش کاربردی و اصولی، بورس را برای همه افراد، با هر سطح دانشی که دارند، ساده‌ سازی و قابل فهم کند. این کالج، پس از سال‌ ها آموزش و مبادله سرمایه در بازار بورس ایران، دوره معامله‌ گر هوشمندی را تهیه نموده است تا راهی ساده و در عین حال حرفه ای برای موفقیت در بازار پیچیده بورس ایجاد کند.

سایت آموزش بورس کالج تی‌ بورس متدهای تحلیل داده های مالی، تحلیل فنی و تکنیکال، روانشناسی بازار، مدیریت سرمایه و ریسک را در دوره آموزش صفر تا صد استراتژی کالج تی‌ بورس ارائه می‌ دهد. مدت‌ زمان دوره آموزش بورس از صفر تا صد 3 ماه (40ساعت) است و جلسه های آموزشی برای هر کد حضوری در هفته یک‌ بار و به مدت 4 ساعت برگزار می‌ گردد.

ویژگی سایت آموزش بورس کالج تی بورس به شرح موارد ذیل می باشد که عبارت است از:

 • ایجاد باورهای سالم مالی به کمک کتاب
 • بروزرسانی و حل تمرین رایگان پس از اتمام دوره های مختلف
 •  تمرکز اصلی در کالج تی بورس، تقویت ذهن معامله گران است
 • دارای شفافیت عملکرد معامله گران و عوامل مدرس کالج تی بورس
 • امکان ساده سازی هر یک از مفاهیم بازارهای مالی برای سرمایه گذاری

سایت آموزش بورس مهد سرمایه

سایت آموزش بورس مهد سرمایه

سایت مهد سرمایه یکی دیگر از سایت های آموزش بورس می باشد و هدف مهد سرمایه ارائه استراتژی های علمی برای ساخت متدهای مالی سود ده در حوزه بازارهای مالی می باشد. در یک توضیح ساده تر می توان گفت که در مهد سرمایه با ارائه نرم افزارهای حرفه ای مبنی بر هوش مصنوعی و ارائه آموزش های فوق ویژه به کاربران کمک می شود تا با توجه به آمارهای سال ها و دهه های اخیر، تصوری از آینده کاری خود به دست بیاورند و سرمایه خود را در پربازده ترین مکان و مناسب ترین زمان رشد کنند.

سایت آموزش بورس کارگزاری مفید

سایت آموزش بورس کارگزاری مفید

سایت آموزش بورس کارگزاری مفید، در جهت ایجاد راه های دسترسی افراد به بازارهای سرمایه گذاری بورس، ایجاد خدمات با بالاترین سطح کیفیت همراه با نیاز به حفظ سرمایه و به نفع همه سرمایه گذاران تلاش می کند. از اصلی ترین سرمایه های سایت آموزش بورس کارگزاری مفید، اعتماد مشتریان و سلامت کاری هر یک می‌ باشد که کارگزاری مفید تلاش کرده اند از آن محافظت کنند.

سایت آموزش بورس کارگزاری مفید به عنوان اولین سرویس دهنده معاملات اینترنتی با بالاترین تعداد مشتری و پرکاربرد ترین ابزارهای معاملاتی، به بهترین سایت در زمینه آموزش بورس تبدیل شده است که دارای امکانات ذیل می باشد:

 • دارای بیشتر از 28 درصد سهم معاملات آنلاین
 • دارای دستیاران معاملاتی برای کمک به عملکرد بهتر
 • دارای پیشنهاد هفتگی سبد سهام همراه با تحلیل جامع
 • دارای 7 سامانه معاملاتی معتبر جهت پاسخگویی به نیازهای مختلف

سایت آموزش بورس تالار بورس

سایت آموزش بورس تالار بورس

سایت آموزش بورس تالار بورس از معتبرترین سایت های بورس ایران می باشد که توسط حامد ثقفی پایه گذاری شد و به مدت 15 سال است که مشغول خدمات دهی به کاربران فعال در بازار بورس می باشد. این سایت در حال حاضر نزدیک به 135 هزار عضو فعال دارد که در بازار سرمایه گذاری بورس، معاملات مختلف انجام می دهند.

تعداد زیادی از افرادی که در سایت آموزش بورس تالار بورس، فعالیت دارند، جزوء مدیران شرکت ها، تحلیل گران معتبر و شناخته شده عرصه بازار سرمایه و اعضای گروه تالار بورس می باشند. گروه تالار بورس برای گسترش سرویس های خود به نحو احسن، به طور معمول از راهکارهای خلاقانه و معتبر استفاده می کند.

در یک توضیح کلی، در بخش آموزش بورس تالار بورس، از باتجربه ترین و کارآمد ترین افراد و مشاوران بازار سرمایه جهت آموزش عموم کاربران در دوره های آموزشی مختلف استفاده می شود. هم چنین هدف اصلی تیم ورک تالار بورس عرضه بهترین خدمت گزاری ها می باشد و خود را مسئول به انجام این امر می داند. بعضی از امکانات سایت آموزش بورس تالار بورس به شرح موارد ذیل می باشد که عبارت است از:

 • امکان تقسیم بندی کد بورس
 • امکان تقسیم بندی مقاله ها
 • امکان تقسیم بندی آموزش های آنلاین

سایت آموزش بورس فراچارت

سایت آموزش بورس فراچارت

سایت آموزش بورس فراچارت به عنوان بهترین سایت آموزش بورس و پلتفرمی است که بدون دریافت هیچ گونه هزینه در رابط با بازار های مالی بورس، اطلاع رسانی و آموزش را انجام می دهد و در سال 1394 سرویس دهی خود را به شکل رسمی آغاز نمود. سایت آموزش بورس فراچارت قصد دارد با ایجاد کردن یک محیط حرفه ای، روزنه امید و پیشرفتی برای کمک کردن به افرادی فراهم کند که در حال حاضر در بازارهای سرمایه مشغول به کار هستند. بعضی از امکانات سایت آموزش بورس فراچارت به شرح موارد ذیل می باشد که عبارت است از:

 • دارای تب آخرین موضوعات و تابلوی اعلانات
 • امکان گروه بندی فرهنگ واژگان شامل فرهنگ واژگان بورس تهران، تحلیل تکنیکال و معامله گری
 • امکان گروه بندی ابزار های معاملاتی شامل آرشیو نرم افزار، آرشیو اندیکاتور، سیستم های معاملاتی
 • امکان گروه بندی کتاب و جزوه که شامل معرفی کتاب های چاپ شده، pdf و جزوات آموزشی، منابع صوتی
 • امکان گروه بندی ویدئوهای آموزشی که شامل تحلیل فنی زبان فارسی و زبان اصلی، بورس ایران و بازار های داخلی، مفاهیم بازار های جهانی
 • امکان گروه بندی نوشتار آموزشی شامل تعریف سایت های پرکاربرد، مفاهیم بازار مالی، روان شناسی و آموزش ها، آموزش های استاد کارینا

سایت آموزش بورس نظارت

سایت آموزش بورس نظارت

سایت آموزش بورس نظارت با هدف بررسی، آموزش مفاهیم مرتبط با بورس و زیر ذره بین قرار دادن فعالیت کارگزاران بورس، صندوق‌ های سرمایه گذاری و شرکت‌ های سبدگردان تشکیل شده است. آموزش بورس در زمینه‌ های مختلف مقاله، برگزاری کلاس های آموزش سرمایه گذاری حضوری و غیر حضوری، وبینارها در سایت نظارت از مهم ترین اهداف تیم نظارت می‌ باشد. تیم نظارت تلاش کرده است که در انتخاب صندوق‌ های سرمایه گذاری به مردم کمک کند تا قادر باشند انتخاب مناسبی را در این زمینه داشته باشند.

این تیم ورک، از متخصصان باتجربه استفاده کرده تا زیرساختارهای بازار سرمایه مثل حجم مبنا، پروسه نوسانات قیمت، تحلیل و بررسی روند قیمت گذاری سهام‌ ها، ارائه سیگنال و … را به عموم مردم ارائه کند. مشتری مداری و هم چنین سرعت و دقت در سرویس دادن به مشتریان از سری اهداف مهم تیم ورک نظارت می‌ باشد که به کیفیت و کارایی هر چه بیشتر این سایت افزوده است.

انواع مختلف بازار بورس در ایران

بازار بورس در کشورمان به طور کلی به چهار گروه بورس اوراق بهادار، بورس انرژی، فرابورس و بورس کالا تقسیم می‌ شوند. در ادامه با هر یک از این بازارهای بورس آشنا می‌ شویم.

بورس کالا: بورس کالا در واقع بازار منظمی می باشد که تعداد بالایی از تولیدکنندگان، محصولات تولیدی خود را در آن عرضه می‌ کنند. کالای تولیدی پس از بررسی‌ و قیمت‌ گذاری از طریق کارشناسان بورس کالا، به خریداران ارائه می گردد. در این بازار به طور معمول محصولات خام و فرآوری نشده مثل انواع فلزات، پسته، زعفران، و… خرید و فروش می‌ شوند. یکی از مزیت های این بازار، حضور مراکز نظارتی و تنظیم‌ کننده بازار است که همه تولیدکنندگان، مصرف‌ کنندگان و تاجران کالا با وجود این مراکز، از مزایای قوانین و مقررات ناظر بر بازار بورس، برخوردار می‌ شوند.

بورس اوراق بهادار: در بورس اوراق بهادار، انواع مختلف دارایی‌ های مالی مانند سهام مشاغل کوچک و بزرگ، اوراق مشارکت و … خرید و فروش می‌ شنود. شرکت‌ های فعال در بورس تهران با استفاده از اصول مختلفی مانند شفافیت، نقد شوندگی، درصد سهام شناور آزاد، درصد سودآوری و … به دو گروهبازار اول و دوم تقسیم بندی می‌ شوند. بازار اول نیز خود به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم می‌ شود که فرق اصلی شرکت‌ های حاضر در این عرصه در موارد مختلفی مانند میزان سرمایه تعیین شده، تعداد کل سهام داران، درصد حقوق سهام داران و … می باشد.

انواع مختلف بازار بورس در ایران

فرابورس ایران: اصلی ترین مسئولیت شرکت فرابورس ایران، سازماندهی و مدیریت بازار سرمایه ای است که شرایط وارد شدن به بازار بورس اوراق بهادار را ندارد و یا مشتاق است که هر چه سریع‌ تر به بازار ورود پیدا کند. نکته ای که لازم است بدانید این است که سازمان بورس اوراق بهادار به‌ عنوان نهاد نظارت کننده، بر همه فعالیت‌ های مالی و عملیاتی شرکت‌ های حاضر در بازار بورس، فرابورس و بورس کالا نظارت دارد.

بورس انرژی: بورس انرژی ایران در واقع محیطی برای انجام معامله های حامل‌ انرژی (شامل نفت، گاز، برق و …) و اوراق بهادار مبنی بر هر یک می باشد. بورس انرژی نیز مثل دیگر بورس‌ ها به شکل یک بازار رقابتی می باشد که تعداد زیادی از خریداران و فروشندگان در آن حضور دارند که با تاثیر معاملات هر یک، قیمت حامل‌ های انرژی به حد متعادل می‌ رسد. بورس انرژی نیز به طور کلی دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی می باشد.

مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس

بدون شک یکی از مهم ترین انتخاب‌ های هر سرمایه‌ گذاری، انتخاب یک بازار مناسب جهت سرمایه‌ گذاری می باشد. این بازار با توجه به درصد ریسک‌ پذیری افراد، میزان سرمایه، علم و استعداد هر فرد، بسیار متفاوت است. در بین بازارهای مشابه موجود، یکی از انتخاب‌ های مهم برای سرمایه‌ گذاری، بورس می باشد. ورود به بازار طلا و ارز دیجیتال با توجه به نوع کار پیچیده و پر ریسک و مبهم آن و بالا و پایین شدن دائمی، قابل توجه همه افراد نمی باشد. برخی از مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس به شرح موارد ذیل می باشد که عبارت است از:

امکان کسب سود: اصلی ترین هدف افراد از ورود به بازار بورس و سرمایه گذاری در این بازار، کسب سود می باشد. میزان سود و زیان اکتسابی معمولا از دو محل نشات می گیرد. هرگاه که سهمی با بالا رفتن قیمت همراه می شود، سهامداران معمولا از میزان اختلاف قیمت خرید و قیمت جدید، سود بدست می آورند. نوع دیگر سود، سود نقدی می باشد که در صورت نگهداری سهم تا برگزاری مجالس سالانه به هر یک از سهامداران تعلق می‌ گیرد.

در مجموع، این دو نوع بازده، بازده کل سهم را شامل می شوند. از آن جایی که بازار سهام، همراه با ریسک می باشد و نمی‌ توان کم و زیاد شدن قیمت را به شکل دقیق پیش‌ گویی کرد، میزان بازدهی مدنظر به شکل دقیق، قابل‌ محاسبه نمی باشد. از آن جایی که بازار بورس، پتانسیل زیادی برای  سودآوری دارد، در نتیجه برای خیلی از افراد بسیار جذاب می باشد.

مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس

عدم داشتن محدودیت برای میزان سرمایه‌ گذاری: جهت ورود به بازار سهام، نیازی به سرمایه زیاد نمی باشد. افراد می توانند با داشتن کمترین سرمایه 100 هزار تومان، معاملات خود را شروع کنند. این نکته نمایان گر این است که سرمایه‌ گذاری در بورس با مبالغ کم هم امکان پذیر است. این در حالی است که اگر شخصی قصد شروع یک کسب و کار را داشته باشد، عموما نیاز به سرمایه، ابزار یا وسایل خاصی برای شروع کار دارد، یا برای ورود به بازارهای دیگر، سرمایه بیشتری را باید در نظر داشته باشد.

دارای حمایت و شفافیت قانونی: همه فعالیت سهامداران و مجموعه تغییرات اعمال شده در بازار بورس، تحت نظارت سازمان بورس انجام می‌ گردد. معمولا معاملات غیر قانونی و خارج از چارچوب سازمان، اجرا نمی‌ شوند. بورس بازاری قانونی است، در نتیجه همه افرادی که در بورس سرمایه‌ گذاری می‌ کنند، حمایت قانونی را شامل می شوند که یکی از مزیت های قابل توجه سرمایه گذاری در بورس به حساب می‌ آید.

حفظ سرمایه در برابر تورم: با رشد روز افزون نرخ تورم، ارزش پول کشور دائما در حال پایین آمدن است. اگر فردی سرمایه نقدینگی خود را در بازار مناسب سرمایه‌ گذاری کند، این توانایی را دارد که این کاهش ارزش را سر و سامان دهد. بازار سرمایه‌ این هدف را می‌ تواند به خوبی تحقق ببخشد. با سرمایه‌ گذاری در بازار بورس، ارزش دارایی افراد در مقابل تورم محفوظ می ماند، چرا که با گذر زمان، میزان سرمایه های شرکت نیز شامل تورم می شوند و ارزش آن بیشتر می‌ شود در نتیجه ارزش سهام شرکت نیز بالا می رود.

راحتی در نقد شوندگی: یکی از اصلی ترین مزیت های بورس در مقایسه با بازارهای مشابه، راحتی نقد شوندگی می باشد. اگر شخصی میزان سرمایه‌ ای داشته باشد و آن را به بازار مسکن منتقل کند یا کسب و کاری را راه اندازی کند، مدت زمانی طول می‌ کشد تا بتوانند میزان سرمایه اولیه خود را دوباره بدست بیاورند و نقد کنند، اما در بازار سرمایه به ‌آسانی این امکان وجود دارد که سهام خود را بفروشیم و پول خود را به حساب بانکی برگردانیم.

کلام آخر

در این قسمت از مقاله به مطالعه و بررسی بهترین سایت آموزش بورس در ایران پرداختیم و تلاش کردیم تمامی امکانات و ویژگی های مربوط به هر سایت آموزش بورس را شرح دهیم. از شما عزیزان تشکر می کنم که تا پایان مقاله ما را همراهی کردید و خواهشمندم نظرات خود را برایمان کامنت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا