بهترین سایت و اپلیکیشن

10 تا ازبهترین سایت دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی 📖【آپدیت1403】

اکثر مردم به دنبال بهترین سایت دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی هستند تا در اوقات فراقت از مطالب این کتاب ها استفاده کنند. سایت های دانلود رایگان کتاب با هدف افزایش سرانه مطالعه کشور و نهادینه کردن فرهنگ کتاب خوانی ایجاد شده اند و شرایطی را فراهم کرده اند تا تمام افراد به انواع کتاب ایرانی و خارجی دسترسی داشته باشند. در این مقاله برای افرادی که به دنبال دانلود رایگان کتاب های فارسی و خارجی هستند، سایت های معتبری را معرفی می کنیم. لطفا تا انتها همراه ما در بهترینک باشید.

مزایای دانلود کتاب های الکترونیکی

در این بخش از مقاله می خواهیم توضیح دهیم که دانلود کتاب های الکترونیکی و آنلاین چه مزایایی برای خواننده دارد. در دنیایی که تکنولوژی پیشرفت چشم گیری داشته است، بسیاری از امکانات برای راحتی انسان ها فراهم شده اند که یکی از آن ها طراحی سایت هایی برای مطالعه و دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی است. این روزها کم تر انسانی را می توان پیدا کرد که کتاب های کاغذی را مطالعه کند، برای راحتی و کمتر مصرف شدن کاغذ، کتاب های الکترونیکی بهترین گزینه هستند. در ادامه مزایای کتاب های الکترونیکی را می گوییم.

دسترسی راحت: از مزیت های دانلود کتاب الکترونیکی، دسترسی سریع و راحت به کتاب است. در این حالت دیگر نیازی نیست که کتاب را با خودتان حمل کنید  زیرا همواره در تلفن همراه یا لپ تاپ وجود دارد و در هر مکانی می توانید آن را مطالعه کنید. زمانی که نیاز به کتاب جدیدی داشته باشید با یک جستجو در سایت های دانلود رایگان کتاب، آن را پیدا کرده و به راحتی می توانید دانلود کنید. کتاب های الکترونیکی برخلاف کتاب های کاغذی که وزن سنگینی دارند، نیاز به حمل هم ندارند و از این بابت خسته نمی شوید.

امکان ترجمه واژه ها: مزیت دیگری که کتاب های الکترونیکی دارند، این است که اگر معنی واژه ای را ندانستید می توانید یک دیکشنری نصب کنید تا با یک کلیک  معنای آن را در دیکشنری پیدا کنید. در صورتی که در کتاب های کاغذی اگر معنی واژه ای ندانید باید کتاب را کنار گذاشته  و در جایی دیگر به دنبال معنی آن باشید.

مزایای دانلود کتاب های الکترونیکی

تغییر فونت نوشته ها: در زمان مطالعه کتاب های الکترونیکی به راحتی می توانید فونت نوشته ها و رنگ آن را تغییر دهید، این کار باعث افزایش جذابیت مطالعه برای شما می شود. اگر از تلفن همراه هوشمند استفاده کنید انجام این تغییرات راحت تر انجام می شود.

دوستدار محیط زیست: مزیت دیگری که کتاب های الکترونیک به همراه دارند، حفاظت از محیط زیست است. زمانی که کتاب کاغذی چاپ نشود دیگر نیازی به قطع کردن درخت ها نمی باشد و این موضوع به حفط طبیعت کمک بسیاری می کند. خیلی از افراد که به مطالعه علاقه دارند با انتخاب کتاب های الکترونیک به حفظ محیط زیست کمک می کنند.

کم هزینه: مزیت دیگری که در مورد کتاب های الکترونیکی وجود دارد، هزینه ای است که بابت آن ها باید بپردازید. اکثر سایت ها دانلود کتاب را به صورت رایگان برای کاربران امکان پذیر کرده اند و برخی دیگر هزینه کمی بابت دانلود برخی از کتاب ها دریافت می کنند. بنابراین می تواند گفت که از نظر اقتصادی مطالعه این کتاب ها نسبت به کتاب های کاغذی بسیار به صرفه است.

بهترین سایت دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی کدام است؟

برای معرفی بهترین سایت دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی باید تمامی جوانب را بسنجید تا سایتی که انتخاب می کنید قانونی باشد و کتاب های باکیفیتی را به شما ارائه بدهد. به همین دلیل ما در این مقاله برای راحتی شما این سایت ها را توضیح داده ایم تا انتخاب راحتی داشته باشید. سایت کتاب های الکترونیکی یا کتاب های صوتی که در بهترین سایت دانلود کتاب های صوتی آن ها را معرفی کرده ایم انتخاب بسیاری از افراد برای مطالعه هستند.

بهترین سایت دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی کدام است؟

در ادامه مقاله بهترین سایت دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی، 10 سایت را معرفی می کنیم، لطفا همراه ما باشید.

فیدیبو

فیدیبو

شرکت آفرینش کتاب الکترونیک فیروزان، فیدیبو، فعالیت خود را از سال 1392 آغاز نموده و جزء اولین و بزرگ ترین فروشگاه های الکترونیک و صوتی ایران است که با ناشران بزرگ و معتبری همکاری می کند. فیدیبو به عنوان اولین سرویسی که محتوای دیجیتالی قانونی در زمینه کتاب الکترونیک و صوتی، پادکست و مجلات ارائه می دهد، همواره در تلاش است تا کاربران تجربه خوش آیندی از کتاب آنلاین داشته باشند. فیدیبو این امکان را برای کاربران به وجود آورده تا به کتاب های معروفی مانند بوف کور صادق هدایت، شازده کوچولو از آنتوان دوسنت اگزوپه ری و … دسترسی رایگان داشته باشند.

در این سایت می توانید کتاب های مختلفی را دانلود کنید، بخوانید و یا به کتاب های صوتی گوش کنید. مطالعه کتاب های رایگان و نسخه های نمونه در این سایت کاملا نیاز به پرداخت هزینه ای ندارد. چنان چه می خواهید کتابی را دانلود کرده و در روی موبایل داشته باشید، نیاز است که در سایت ثبت نام کنید و حساب کاربری داشته باشید و اگر می خواهید نسخه کامل کتاب ها را داشته باشید باید اپلیکیشن فیدیبو را نصب کنید.

طاقچه

طاقچه

طاقچه یکی از بهترین سایت های قانونی برای دانلود و خرید کتاب الکترونیکی و صوتی است. در طاقچه هزاران کتاب فارسی و خارجی، مجله و روزنامه و کتاب گویا وجود دارد که می توانید آن ها را بر روی موبایل، تبلت و رایانه دانلود کنید. در این سایت کتاب هایی برای دانلود رایگان وجود دارد مانند انواع کتاب های روانشناسی، تاریخی، فلسفی، رمان و داستان و هزاران کتاب دیگر که می توانید به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. در سایت طاقچه با استفاده از فرمت epub که بر روی بسیاری از کتاب های الکترونیکی وجود دارد، می توانید اندازه و نوع فونت کتاب را شخصی سازی کنید.

با استفاده از فرمت epub این امکان برای شما فراهم است تا بریده ای از کتاب را در طاقچه یا سایر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. هدف طاقچه این است که دسترسی راحت به کتاب ها را برای مردم ایجاد کند به طوری که هم اکنون چند ده هزار کتاب مختلف در طاقچه وجود دارد که دسترسی به آن ها برای تمام فارسی زبانان در دنیا فراهم است.

کتابراه

کتابراه

سایت کتابراه یکی از سایت های قانونی برای دانلود کتاب الکترونیکی و صوتی است که به کاربران امکان می دهد تا به هزاران کتاب دسترسی داشته باشند. در این سایت می توانید انواع کتاب ها، مجله ها، رمان، شعر و کتاب های صوتی را دانلود کنید، در واقع یکی از مزیت های سایت کتابراه این است که در تمام مکان ها و تمام شرایط به کتاب مورد علاقه تان دسترسی خواهید داشت و از هر فرصتی برای خواندن کتاب استفاده کنید. در کتابراه برای تمام سلیقه ها کتاب وجود دارد که بیشتر از هزاران کتاب به صورت رایگان قابل دانلود هستند.

کتابراه دارای اپلیکیشنی برای نصب روی تلفن های همراه اندروید و ios است که در این صورت دسترسی به کتاب ها بسیار راحت تر می شود. با نصب برنامه کتابراه بر روی تبلت، رایانه و تلفن همراه، در همه جا و در هر زمانی به کتاب ها دسترسی دارید و مطابق سلیقه و نیازتان کتاب مورد نظر را بر روی تلفن خود دانلود می کنید. کتاب ها در کتابراه با انواع موضوع روانشناسی، تاریخی، علمی، داستان، شعر، رمان و … گردآوری شده است.

کتابکو

کتابکو

کتابکو از سایت های دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی است که دسترسی آزاد به اطلاعات، دانلود مقالات ISI، کتاب و ترجمه مقالات ISI را برای کاربران فراهم می کند. طراحی سایت کتابکو بسیار راحت و ساده است تا کاربر در استفاده از آن سردرگم نشود، همواره هدف کتابکو بر این بوده تا این سایت را توسعه بدهد تا تمام مردم از آن استفاده کنند. از آن جا که دست اندرکاران کتابکو می دانند که دانشجویان با چه مشکلاتی مواجه هستند، از این رو دانلود کتاب ها را در این سایت رایگان کرده اند تا از نظر اقتصادی دچار مشکل نشوند و بتوانند کتاب مورد نظر را دانلود نمایند.

در سایت کتابکو بیش از 2 میلیون کتاب وجود دارد که به 9 زبان دنیا تالیف شده اند و در دسته بندی های منظمی در سایت وجود دارند تا پیدا کردن آن ها باری کاربر راحت باشد. علاوه بر کتاب ها، بیش از 50 هزار مقاله ISI هم در سایت وجود دارد که هر روز به تعداد آن ها اضافه می شود. در این سایت امکانی وجود دارد که اگر کاربری کتاب مورد نظر خود را پیدا نکرد، در قسمت بحث و تبادل نظر درخواست خود را ارسال نماید تا در صورتی که امکان داشت این کتاب در سایت بارگذاری شود.

کتابچین

کتابچین

کتاب چین یکی از سایت ها دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی است که به کاربران امکان می دهد تا در مکان و زمانی به کتاب های متنوعی دسترسی داشته باشند. در سایت کتابچین به صورت 24 ساعته می توانید از میان قفسه های کتاب، کتاب مورد نظرتان را انتخاب کنید. در سایت کتابچین بخشی با عنوان دانلود رایگان کتاب وجود دارد که در آن انواع مختلفی از کتاب های روانشناسی و موفقیت، داستان و رمان، مدیریت و اقتصاد، شعر و کتاب های صوتی برای علاقه مندان وجود دارد.

اپلیکیشن کتابچین در واقع یک کتاب خانه شخصی برای افراد است که بدون نیاز به اینترنت می توانند از آن استفاده کنند. در این برنامه امکاناتی برای کاربر در نظر گرفته شده است تا از خواندن الکترونیکی کتاب لذت ببرد، این امکانات شامل: یادداشت گذاری، نشانه گذاری صفحه، جستجو در متن و … است. اپلیکیشن کتابچین به گونه ای طراحی شده تا تمام افراد با هر مدل تلفن همراهی از آن استفاده کنند، از این برنامه در تلفن های با پردازشگر ضعیف و با حافظه محدود هم می توان استفاده کرد.

کتاب سبز

کتاب سبز

کتاب سبز سایتی برای دانلود رایگان کتاب های الکترونیکی است. کتاب سبز بزرگ ترین مرجع دانلود رایگاه کتاب های الکترونیکی است که بیشتر از 10 هزار کتاب، رمان و کتاب صوتی دارد که تمامی این کتاب ها با فرمت PDF یا MP3 قابل دانلود هستند. کتاب هایی که در کتاب سبز وجود دارد در انواع موضوعات روانشانسی، موفقیت، تاریخی، علمی، کامپیوتر، دانشگاهی، پزشکی، کتاب صوتی و … موجود است تا تمام مردم با توجه به نیازی که دارند از آن ها به صورت رایگان استفاده کنند.

این سایت با هدف ساماندهی مقالات و ایبوک ها و کتاب های صوتی رایگان و امکان دسترسی راحت مردم به انواع کتاب ها طراحی و راه اندازی شده است. تمام محتواهایی که در سایت کتاب سبز وجود دارد، توسط کاربران بارگذاری می شود و اگر این محتواها دارای مشکلی باشند توسط کتب سبز حذف می شوند و سایر کاربران در صورتی که مشکلی در محتواها وجود داشته باشد می توانند آن را گزارش کنند. اپلیکیشن کتاب سبز آماده نصب بر روی تلفن های همراه و تبلت کاربران است که در این صورت امکان دسترسی به آن برای کاربر راحت تر می شود.

کافه کتاب

کافه کتاب

سایت کافه کتاب یکی از سایت های برتر برای دانلود رایگان انواع کتاب های فارسی، خارجی و نایاب قدیمی است. در این سایت می توانید انواع کتاب های الکترونیک و صوتی را به صورت رایگان دانلود کنید. در کافه کتاب فقط می توانید کتاب هایی که 50 سال از تاریخ چاپ آن ها گذشته است را دانلود نمایید. کتاب ها در این سایت توسط کاربران بارگذاری می شوند و هر فردی می توانید از بخش ارسال کتاب، کتابی که 50 سال از تاریخ چاپ آن گذشته است را برای استفاده همه کردم به کافه کتاب ارسال کند.

در این سایت برای کاربران امکانی فراهم شده تا اگر کتاب مورد نظر خود را پیدا نکردند، در گروه تبادلی تلگرام آن کتاب را درخواست دهند. انواع کتاب های فارسی و خارجی را دانلود کنید. کتاب هایی که در این سایت وجود دارند در انواع موضوعات تاریخی، جغرافیایی، فلسفه، اسطوره شناسی، ادیان و الهیات، روانشناسی، جامعه شناسی، زبان شناسی، رمان، شعر و … برای کاربران جمع آوری شده است.

ایران پیپر

ایران پیپر

یکی از بزرگ ترین سایت های دانلود کتاب خارجی، مقاله و پایان نامه، سایت ایران پیپر است. این سایت در این سال های فعالیت خود به عنوان جامع ترین سامانه تامین منابع علمی خارجی در ایران شناخته شده است. در سایت ایران پیپر به راحنی می توانید متاب های را به صورت رایگان دانلود کنید. در این سایت به بیشتر از 4 میلیون کتاب خارجی دسترسی دارید و به صورت رایگان می توانید آن ها را دانلود کنید. هم چنین ایبوک رالی برای کاربران امکانی فراهم کرده تا از آمازون کتاب خریداری کنند.

در این سایت امکان دانلود کتاب های خارجی و PDF به صورت رایگان وجود دارد زیرا این سایت بیشتر از 1.6 میلیون کتاب انگلیسی رایگان را در سایت بارگذاری نموده است. کتاب های خارجی که در سایت بارگذاری می شود، به همان کیفیتی است که در سایت ناشر ارائه شده است. برای دانلود رایگان کتاب ها درسایت ایران پیپر، می توانید در همان صفحه اصلی سایت بر روی “جستجوی کتاب” کلیک کنید و بعد از قسمت منو، “کتاب های رایگان” را انتخاب نمایید و نام کتابی که می خواهید را جستجو کنید و در نهایت روی لینک دانلود رایگان کتاب کلیک نمایید.

Gutenberg

Gutenberg

از سایت های دانلود رایگان کتاب خارجی، سایت Gutenberh است. این سایت یکی از بزرگ ترین سایت های دانلود کتاب الکترونیکی است که بیشتر از 60 هزار کتاب الکترونیکی رایگان برای کاربران دارد که این کتاب ها در فرمت های مختلفی وجود دارند. کتاب های این سایت را می توانید به صورت EPUB، KINDLE، HTML دانلود و مطالعه کنید. در واقع شعار این سایت ” بخوانید، لذت ببرید و به اشتراک بگذارید” است.

این سایت با همکاری بسیاری از خیرین برای ارائه کتاب های الکترونیکی با کیفیت ایجاد شده و بیشتر بر روی کتاب هایی متمرکز است که در ایالات متحده حق چاپ آن ها تمام شده است. برای یافتن کتاب مورد نظرتان کافی است در این سایت جستجو نمایید، برای جستجو می توانید نام نویسنده، نام کتاب، موضوع کتاب و یا موارد دیگر را هم سرچ کنید تا به کتاب مورد نظر برسید.

 MANY BOOK

 MANY BOOK

یکی از بهترین سایت ها برای دانلود رایگان کتاب های خارجی، سایت MANY BOOK است. این سایت صدها کتاب را با موضوعات مختلف به صورت کاملا رایگان برای کارربران و علاقه مندان به کتاب در سایت بارگذاری کرده است. در این سایت کتاب ها با توجه به نام نوییسنده، ژانر، پیشنهادهای سردبیر و … دسته بندی شده و دسترسی به آن ها برای کاربر راحت است. کتاب ها در این سایت با فرمت های PDF و EPUB، MOBI، TXT موجود است و در زمان دانلود کتابی می توانید فرمت آن را انتخاب کنید.

کتاب ها در سایت MANY BOOK در موضوعاتی مانند کلاسیک، هنر، فانتزی، کامپیوتر، درام، ماجراجویانه و … دسته بندی شده اند و در دسترس علاقه مندان می باشند. برای کاربران این امکان فراهم است تا از طریق ایمیل در سایت عضو شده و کتاب های الکترونیک رایگان را در ایمیل خود دریافت کنند.

مطلب پییشنهادی: بهترین سایت خرید کتاب و لوازم التحریر

اهمیت مطالعه کتاب

بدون شک با آوردن نام کتاب، به یاد شعر معروف من یار مهربانم، دانا و خوش بیانم از عباس یمینی شریف می افتیم، شعری که در زمان دبستان و کتاب فارسی وجود داشت. این شعر به طور کاملی اهمیت کتاب را به کودکان شرح می داد، اکنون می دانیم که کتاب خوانی فعالیتی بسیار با ارزش است، به همین دلیل است که از همان کودکی برای فرزندمان انواع کتاب های داستان را تهیه می کنیم تا با کتاب انس بگیرد و در بزرگسالی هم خواندن کتاب را ادامه دهد.

افرادی که به صورت مستمر کتاب مطالعه می کنند، دانش و دایره لغات بالایی دارند و در صحبت و تعریف کردن داستان، در مقایسه با دیگر افراد که کتابی جز کتاب درسی مطالعه نکرده اند تواناتر هستند. هم چنین تحقیقات ثابت کرده که مطالعه استرس را کم می کند و سبب می شود تا انسان به آرامش برسد. خواندن کتاب باعث می شود تا اجتماعی تر شوید، زیرا اطلاعات عمومی تان را در زمینه های مختلفی بالا می برد، هم چنین مطالعه باعث افزایش خلاقیت ذهن تان شده و راه های جدیدی را به شما نشان می دهد.

اهمیت مطالعه کتاب

خواندن کتاب دانش شما را در هر زمینه ای بالا می داد زیرا با خواندن هر کتاب یک نکته و آگاهی به آموخته های تان اضافه می شود. تحقیقاتی که توسط دانشمندان انجام شده، نشان می دهد که مطالعه مغز انسان را فعال نگه می دارد و از روند پیری مغز جلوگیری می کند زیرا مغز یک ماهیچه است که با تمرین، قوی می شود و سالم می ماند، از طرفی زمانی که کتابی خوانده می شود داستان ولی و شخصیت های آن در ذو می ماند و تکرار و فکر بودن به آن با بس تقویت حافظه هم می شود.

به افرادی که به بی خوابی یا کم خوابی های شبانه مبتلا هستند، پزشکان توصیه می کنند تا برای مدتی کتابی را مطالعه کنند تا سرگرم شوند و به آرامش برسند و راحت تر بخوابند، خواندن کتاب خیلی بهتر از تماشای تلویزیون یا بازی با تلفن همراه است، تلویزیون و موبایل باعث بروز مشکلات بینایی می شوند اما کتاب هیچ آسیبی به چشم شما ایجاد نمی کند. زمانی که کتابی را مطالعه می کتید، در حقیقت دارد دنیایی می شوید که در تخیلات نویسنده وجود داشته و با جهان و مردمی دیگر آشنا می شوید که در گذشته هیچ آشنایی با آن ها نداشته است.

معایب مطالعه کتاب الکترونیکی چیست؟

بعد از این که مزایای مطالعه کتاب به صورت الکترونیکی را گفتیم، بهتر است معایب آن را هم بگوییم تا در این باره اطلاعات کاملی داشته باشید. بزرگ ترین ایراد کتاب های الکترونیکی این است که برای مطالعه آن ها حتما باید از تلفن همراه یا تبلت و لپ تاپ استفاده کنید. در مرحله بعد به هر حال  استفاده طولانی مدت از این ابزارها آسیب به چشم و گردن فرد وارد می کند و در دراز مدت بسیار خطر آفرین است.

در برخی از کتاب های الکترونیکی حقوق نویسنده رعایت نمی شود و در حال که نویسنده آن کاملا بی خبر است امکان کپی رایت آن وجود دارد که این موضوع یعنی نقض حقوق نویسنده که در برخی از سایت های غی رقانونی دانلود کتاب دیده می شود.

معایب مطالعه کتاب الکترونیکی چیست؟

تحقیقاتی که انجام شده، نشان می دهد استفاده و مطالعه کتاب های الکترونیکی نسبت به کتاب های چاپی، یادگیری و درک کم تری را در فرد ایجاد می کند و می توان گفت که یادگیری فرد با کتاب های الکترونیکی کاهش می یابد. از طرف دیگر بسیاری از افراد تمایل ندارند که ساعت ها با لپ تاپ یا سایر وسایل الکترونیکی در حال مطالعه کتاب باشند و با این کار احساس راحتی ندارند چرا که حس می کنند کتاب های الکترونیکی روح و حس ندارند، از این رو از مطالعه آن ها لذت نمی برند.

کلام آخر

تشکر می کنم از افرادی که تا انتها همراه ما در بهترین سایت دانلود رایگان کتاب فارسی و خارجی بودند. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با سایت هایی که امکان دانلود رایگان کتاب را فراهم کرده اند آشنا کنیم تا برای دانلود و مطالعه کتاب انتخاب راحتی داشته باشید. در ادامه مقاله در مورد اهمیت مطالعه گفتیم و توضیح دادیم که کتاب های الکترونیکی چه مزایا و معایبی دارند. امیدوارم مطالبی که در این مقاله گفتیم برای شما مفید باشد و استفاده کنید. در صورتی که سوال، انتقاد و پیشنهادی در مورد مقاله دارید لطفا برای ما کامنت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

زینب رحمانی

نویسنده مقالات سایت، دارای بیش از 3 سال سابقه در تولید مقاله سئو شده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا