بهترین سایت و اپلیکیشن

10 تا از بهترین سایت هواشناسی ایران و جهان 🌞🌨️【آپدیت1403】✅

در این مقاله می خواهیم بهترین سایت هواشناسی ایران و جهان را معرفی کنیم، اگر شما هم جزء افرادی هستید که به وضعیت آب وهوا حساس هستند و قبل از انجام هر فعالیت و سفری در ابتدا از وضعیت آب و هوا و بارش در روزهای آینده باخبر می شوند، این مقاله را مطالعه بفرمایید تا سایت های معتبر برای گزارش وضعیت آب و هوا را توضیح دهیم. با استفاده از این سایت ها در هر جایی که باشید به صورت 24 ساعته می توانید به گزارشات ثبت شده در سایت ها دسترسی داشته باشید. لطفا برای اطلاعات بیشتر تا انتها همراه ما در بهترینک باشید.

فواید مهم هواشناسی برای زندگی انسان

امروزه در هواشناسی باتوجه به پیشرفت علم و فناوری های نوین، می توان علاوه بر بارش باران، سیب، طوفان، برف و سایر رخدادهای طبیعی را پیش بینی کرد پس با توجه به اطلاعاتی که در پیش بینی هواشناسی وجود دارد، می توان از بروز سیل و صدمات ناشی از آن جلوگیری کرد به همین دلیل می توان گفت که این کار از خسارات مالی به کشور و دولت پیشگیری می نماید و به زندگی مردم عادی کمک می کند تا دچار صدمه نشوند. از طرف دیگر هواشناسی در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هم تاثیرگذار است. به همین دلایل است که دانستن علم هواشناسی در زندگی انسان بسیار تاثیر دارد.

اطلاعاتی که توسط سازمان هواشناسی گزارش می شود از نظر پزشکی و سلامت هم مهم است. پیش بینی بروز گرد و خاک و طوفان شن به مردم هشدار می دهد که از خانه خارج نشوند و در صورتی که کار ضروری دارند با ماسک و به مدت کوتاهی در محیط بیرون از خانه حضور داشته باشند. از سوی دیگر دمای هوا روی بیماری های عفونی هم تاثیرگذار است و به شدت برای انسان خطرآفرین است به طوری که در جنوب و دماهای بالا بهتر است که بیماران عفونی در خانه باشند.

فواید مهم هواشناسی برای زندگی انسان

فایده مهم دیگری که هواشناسی به همراه دارد، در زمینه کشاورزی است زیرا هنوز هم تولیدات کشاورزی به وضعیت آب و هوا و اقلیمی بستگی دارد به همین دلیل شاخه ای از هواشناسی کشاورزی به صورت اختصاصی به این کار مشغول است و با اطلاعاتی که می دهد به کشاورزان کمک می کند تا از بروز باران، سیل، طوفان و دیگر اتفاقاتی که ممکن است به کشاورزان آسیب بزند، آن ها را انتشار می دهد و کشاورزان با پیگیری این اخبار می توانند در مواقعی که امکان پذیر است از محصولات خود با کشیدن نایلون محافظت نمایند تا خسارات شدیدی به آن ها وارد نشود.

از طرفی افرادی که قصد سفر دارند با پیگیری هواشناسی د روزهای اخیر، از وضعیت آب و هوایی باخبر می شوند و به این ترتیب در سفر به مشکل آب و هوایی برنمی خورند. بنابراین با توحه به اهمیتی که هواشناسی بر جامعه و زندگی انسان ها دارد، 23 مارس به عنوان روز هواشناسی در تقویم نامگذاری شده است که در کشورهای گوناگون مراسم هایی در این روز برگزار می شود.

بهترین سایت هواشناسی ایران و جهان کدام است؟

افراد بسیاری در سراسر دنیا به دنبال بهترین سایت هواشناسی ایران و جهان هستند تا قبل از سفر و فعالیت های ورزشی و … از وضعیت آب و هوا مطمئن شوند. برای پیدا کردن بهترین سایت ها باید تمام ویژگی های آن ها را بررسی کنید، این کار می تواند برای شما وقت گیر باشد، به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم برای راحتی شما این سایت ها را معرفی کنیم تا انتخاب راحتی داشته باشید.

بهترین سایت هواشناسی ایران و جهان کدام است؟

در ادامه مقاله بهترین سایت هواشناسی ایران و جهان، 10 سایت را معرفی خواهیم کرد برای اطلاعات بیشتر در این مقاله ما را همراهی کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین سایت ارائه دهنده سرور مجازی در ایران

سایت AccuWeather

سایت AccuWeatheer

AccuWeather یک شرکت رسانه ای آمریکایی است که اطلاعات جامعی در مورد پیش بینی آب و هوای جهان ارائه می دهد.بدون شک این سایت یکی از بهترین و معروف ترین سایت های هواشناسی است که در سال 1962 توسط جوئل مایرز تاسیس شده است. با باز کردن این وب سایت می توانید وضعیت آب و هوای منطقه خود را ببینید و در قسمت جستجو نام شهر مورد نظر را وارد کنید تا پیش بینی های هواشناسی آن نشان داده شود. از ویژگی سایت AccuWeather این است که می توانید نقشه های گرفته شده توسط ماهواره ها را در بخش پایین اسکرول تماشا کنید. با استفاده از این تصاویر می توانید پوشش ابری با تغییرات آب و هوایی را مشاهده نمایید.

سایت Underground

سایت Underground

WUnderground یکی از دقیق ترین سایت های هواشناسی است که به کاربران خود اما می کند تا در هر جایی که قرار دارند به پیش بینی وضعیت جهان دسترسی داشته باشند. این سایت پیش بینی کاملی از تماس فعلی، وزش باد، میزان بارش برف و بارن، میزان رطوبت و … ارائه می دهد. سایت WUnderground دارای حالت پرسش و پاسخ است، به این صورت که سوال خود را می پرسید و منتظر پاسخ مناسبی از سوی سایت می شوید معمولا پرسش آب و هوای منطقه من چطور است؟ بیشترین سوالی است که کاربران پرسیده اند.

اگر هم کنجکاو هستید وضعیت مناطق دیگر را بدانید و یا می خواهید به ظهر یا کشوری سفر کنید و وضعیت هوایی آن برایتان مهم است، کافی است تا آن ز جستجو کنید تا برای تان نشان داده شود. از طرفی این سایت یک اپلیکیشن برای سیستم عامل های اندروید و آیفون طراحی کرده تا به راحتی آن را در روی تلفن های همراه خود نصب کنند و در هر زمانی به آن دسترسی داشته باشند، در این برنامه کاربران به پیش بینی های روزانه و ساعتی آب و هوا دسترسی خواهند داشت.

سایت Euronews

سایت Euronews

سایت هواشناسی دیگری که می خواهیم معرفی کنیم، سایت Euronews است. در این سایت امکانی وجود دارد که با تایپ کردم نام شهر مورد نظرتان در کادر جستجو، به راحتی به وضعیت هواشناسی، بارش ها، میزان رطوبت و پیش بینی خای معمول آن شهر دسترسی خواهید داشت و هم چنین تصاویر آب و هوایی واقعی از آن شهر را خواهید دید.

سایت Dark Sky

سایت Dark Sky

سایت هواشناسی Dark Sky یکی از سایت هایی است که به راحتی می توانید با استفاده از آن از وضعیت درجه حرارت، بالاترین و پایین ترین دما، وزش باد، میزان فشار، شاخص UK و … مطلب شوید. هواشناسی هفتگی در این سایت بارگذادی می شود تا کاربر از وضعیت هوا در هفته پیش رو مطلع گردد، از طرفی کاربر با استفاده از نقشه هوایی و رادار می تواند حرکت ابرها را ببیند. هم چنین این سایت اپلیکیشنی برای اندروید و ios طراحی کرده تا همواره این برنامه را داشته باشند و از وضعیت آب و هوایی مطلع شوند.

سایت Irimo

سایت Irimo

این سایت هواشناسی دقیق ترین سایت ایران است که اطلاعات کاملی در مورد وضعیت آب و هوایی کشور را گزارش می کند. در این سایت اطلاعاتی درباره ی پیش بینی های هوایی، هشدارهای هواشناسی، هواشناسی هوانوردی، هواشناسی دریایی و … ارائه می شود تا کاربران از تمام وضعیت ها باخبر شوند. چنان چه می خواهید از این سایت ایرانی برای مطلع شدن از وضعیت هوا استفاده کنید، کافی است دارد سایت شوید و در قسمت جستجو نام شهر مورد نظر را وارد کنید تا اطلاعات هواشناسی آن منطقه نمایش داده شود.

سایت Sat 24

سایت Sat 24

سایت هواشناسی sat 24 با سایت مخصوص پیش بینی وضعیت آب و هوای جهانی است که شرایط جدی را بررسی می کند و اخبار و اطلاعات را به صورت آنلاین به کاربران ارائه می دهد. در این سایت مشخص می شود که دمای هوا در روزهای آینده به چه صورت خواهد بود، میزان بارش ها و میزان رطوبت چقدر خواهد بود. این سایت یک سیستم گزارش آب و هوای کل زمین را دارد که باید  در قسمت جستجوی این سایت نام شهر مورد نظر را وارد کنید تا دمای هوای پیش بینی شده برای آن شهر را به شما نشان دهد.

علاوه بر این ها در این سایت، گزینه ای وجود دارد با عنوان سنجش میزان سرعت اینترنت شما که در واقع یکی از مزیت های این سایت محسوب می شود. اگر به قسمت پایین سایت اسکرول کنید، پیش بینی های 7 روزه منطقه خودتان را هم می بینید.البته رابط کاربری به هم ریخته و شلوغ یکی از معایب این وب سایت است.

سایت Weatherfa

سایت Weatherfa

سایت Weatherfa یک سایت هواشناسی ایرانی است که وضعیت هوا در روزها و ساعت های مختلف را به نمایش می گذارد تا افراد در هر مکان و زمانی به این گزارش ها دسترسی داشته باشند. برخلاف گذشته که افراد فقط از طریق اخبار از اوضاع جوی باخبر می شدند، امروزه با ساخته شدن چنین سایت هایی می توان در هر شرایطی از آن ها استفاده کرد.

سایت WeatherBug

سایت WeatherBug

سایت هواشناسی WeatherBug، سایتی است که به صورت آنلاین اخبار و پیش بینی های هواشناسی را در اختیار مردم قرار می دهد. تمام تلاش این سایت بر این است که پیش بینی های دقیقی را در لحظه ارائه دهد، هم چنین این سایت بخشی با نام Live Radar دارد که با استفاده از آن می توانید تمام مکان ها را جستجو کنید. این سایت پیش بینی های دقیقی از وضعیت هواشناسی، میزان آلودگی شهرها و … را نشان می دهد.

سایت Weather Zone

سایت Weather Zone

یکی از دقیق ترین سایت های هواشناسی، سایت Weather Zone است که پیش بینی های 10 روزه در سایت قرار می دهد تا مردم استفاده کنند. این سایت پیش بینی های هواشناسی تمام جهان را انجام می دهد و تعدادی کارشناس هواشناسی در آن حضور دارند تا به پیش بینی ها نظارت کنند. در این سایت این امکان برای تان فراهم است تا بتوانید رادارهای مختلف باران را دریافت کرده و بعد سراغ هشدارهای BOM بروید. هم چنین به مدل های اپتیک با وضوح بالا هم دسترسی خواهید داشت.

سایت Weather Zone یکی از جذاب ترین سایت ها است که از طرف سازمان جهانی هواشناسی به رسمیت شناخته شده و به علت کیفیت اطلاعات آب و هوایی، هشدار ها و رابط کاربری جذاب، برنده جایزه بین المللی و 3 جایزه دیگر شده است. این سایت اطلاعات آنلاینی از وضعیت آب و هوایی سراسر جهان را به صورت خودکار نمایش می دهد. در این سایت اطلاعات کاملی از دما، رطوبت، رعد و برق، فشار هوا، گرد و خاک، ساعت طلوع و غروب خورشید، احتمال بارندگی و میزان آن، پیش بینی های 10 روزه دما و … برای کاربر نمایش داده می شود.

سایت The weather channel

سایت The weather channel

یکی از سایت های محبوبی که برای اطلاع از وضعیت آب و هوا می توانید از آن استفاده کنید، سایت weather channel است. این سایت اطلاعات زنده و کامل آب و هوایی مناطق مختلف را نشان می دهد به طوری که وقتی وارد سایت می شوید، اطلاعاتی از دمای فعلی نقاط گوناگون نشان داده می شود و گزینه های زیادی برای ارائه آب و هوای زنده، اخبار آب و هوای محلی و … وجود دارد.

کاربرد ماهواره ها در پیش بینی آب و هوا

ماهواره های هواشناسی نوع خاصی از ماهواره های سنجش از راه دور هستند که برای سنجش شرایط جوی زمین در فضا قرار گرفته اند و سراتاسر زمین را پوشش می دهند زیرا در مداری به طور زمین می چرخند بنابراین در این بخش از مقاله تصمیم گرفتیم تا در مورد واربرد ماهواره ها در پیش بینی هواشناسی بگوییم. ماهواره های مخصوص هواشناسی توسط آمریکا و برای اولین بار به فضا پرتاب شدند تا اطلاعات دقیقی از وضعیت هوا دریافت نمایند. بعد از موفقیت این ماهواره، به ترتیب تعداد بسیاری توسط کشورهای مختلف به فضا فرستاده شدند.

کاربرد ماهواره ها در پیش بینی آب و هوا

سنجش وضعیت هوا از راه دور یکی از کاربردهای ماهواره های هواشناسی است، این ماهواره ها به دلیل این که در فضا قرار دارند منطقه وسیعی از زمین را پوشش می دهند هم چنین می توانند در مداری که برای آن ها مشخص شده حرکت کنند و اطلاعات جامعی در مورد وضعیت آب و هوا به دست بیاورند، اوضاع جوی را پیش بینی کنند و از تغییرات سریع آب و هوایی مطلع شوند.

این اطلاعات از طریق ماهواره ها به زمین ارسال می شود و در اختیار سایت های هواشناسی قرار می گیرد تا مردم از آن ها مطلع شوند. در صورتی که بارش باران های شدید و احتمال وقوع سیل پیش بینی شود، به مردم اطلاع داده می شود تا از بروز خسارات جانی جلوگیری گردد.

به صورت کلی ماهواره های هواشناسی در تهیه گزارشات و تغییرات آب و هوایی کاربرد دارند و از آن ها در ایستگاه های زمینی، هواپیماها، کشتی ها و تجهیزات بالن استفاده می شود. تصاویری که توسط ماهواره ها گرفته می شود به صورت رنگ های قرمز، نارنجی، آبی، زرد و … نشان داده می شود که کارشناسان هواشناسی قادر به تشخیص وضعیت هوا از طریق این رنگ ها هستند.

آب و هوا چه تاثیری روی فعالیت انسان دارد؟

در ابتدا می خواهیم به روزهای آفتابی و دمای بالا بپردازیم، اکثر مردم از روزهای آفتابی تابستان انرژی می گیرند و شاداب تر هستند. روزهای آفتابی به قدری بر رفتار انسان تاثیر دارد که کاهش تابش خورشید باعث بروز اختلالاتی در هیپوتالاموس می شود، این قسمت که در مغز قرار دارد وظیفه دارد تا اعمال حیاتی بدن را کنترل کند، نور طبیعی که از شبکیه چشم عبور می کند باعث تحریک این بخش می شود و طبیعتا کاهش نور طبیعی، اعمال بدن را کاهش می دهد.

تحقیقاتی که در روی مردم انگلیس انجام شده نشان می دهد که بیش از 500 هزار نفر از آنان دچار سندرم اختلالات عاطفی فصلی هستند یعنی در زمستان که شب ها طولانی و ابرها کم ارتفاع هستند به علت تغییرات بیوشیمیایی که در مغز را می دهد دچار افسردگی می شوند

روزهایی که هواشناسی وزش باد را اعلام کرده برای برخی ناخوشایند است. وزش باد معمولا با سرو صدا همراه است که این موضوع سبب ایجاد خستگی و تحریک پذیری انسان ها می شود. مثلا وزش بادهای موسمی باعث اضطراب، بی خوابی های شبانه و فشار روانی در برخی ها می شود، از طرف دیگر چنین بادهایی در جاده ها باعث بروز تصادفات و سقوط بهمن در مناطق کوهستانی می شود. به همین دلایل است که به بادهای موسمی، بادهای ناخوشایند می گویند.

هر کشور و شهری به دلیل موقعیت جغرافیایی، آب و هوای خاص خود را دارد، مثلا مناطق کوهستانی آب و هوای سرد و خشکی دارند زیرا در ارتفاعات قرار گرفته اند. آب و هوا به صورت مستقیم روی فعالیت، پوشش، تغذیه، رفتار و کیفیت زندگی انسان تاثیرگذار است. از مهم ترین مشکلات جسمی که آب و هوا برای انسان به وجود می آورد، آرتروز، آرتریت، مشکلات قلبی، افسردگی و میگرن است که تمام این موضوعات به صورت علمی هم ثابت شده.

آب و هوا چه تاثیری روی فعالیت انسان دارد؟

برخی از انسان ها که به کوه نوردی و پیمایش در برف علاقه دارند، به دنبال روزهای زمستان و بارش برف هستند تا فعالیت های ورزشی خود را ادامه دهند. چنین افرادی با پیمایش در کوه های برفی لذت می برند و درست خلاف آن ها، افرادی هم هستند که از روزهای آفتابی تابستان انرژی می گیرند.

زمانی که از وضعیت هواشناسی مطلع شوید، برنامه های آینده خود را به طور دقیقی برنامه ریزی می کنید و در مواقعی که سفر باشید برخی از آن ها را کنسل می کنید. مثلا اگر هواشناسی بارش باران را پیش بینی کرده، همراه خودتان چتر می برید و یا اگر با دوستان تان قرار سفری را گذاشته اید، به دلیل شرایط جوی، آن را کنسل می کنید تا در سفر به مشکل نخورید و صدمه نبینید.

تحقیقات نشان داده است که برخی از افراد در زمان بارش باران های طولانی و روزهای ابری دچار افسردگی می شوند و هم چنین روزهای بارانی برای افراد مبتلا به آسم و رماتیسم خطرناک است در حالی که عده ای هم از روزهای بارانی لذت می برند و سرحال تر می شوند. روزهای تابستان که آفتاب زیادتر است بعضی از مردم کسل می شوند و نمی توانند فعالیت بیشتری داشته باشند.

با توجه به این موضوع که آب و هوا روی فعالیت انسان تاثیر دارد و برای از انسان ها به این تغییرات حساس هستند، سایت هایی برای پیش بینی هواشناسی معرفی کردیم تا در هر زمانی به آن ها دسترسی داشته باشید زیرا انسان برای انجام هر فعالیت ورزشی، کوه نوردی، پیاده روی، سفرهای علمی، سفرهای تفریحی، خانه تکانی و شستن فرش و بسیاری از فعالیت های دیگر باید وضعیت آب و هوا را بداند تا دچار خسارت مالی و جانی نشود.

کلام آخر

بسیار سپاس گزارم از افرادی که تا انتهای مقاله بهترین سایت هواشناسی ایران و جهان همراه ما بودند. در این سایت تلاش کردیم تا با سایت های گوناگون هواشناسی آشنا شوید و اطلاعاتی در مورد آن ها داشته باشید. در ادامه مقاله در مورد فوایدی که هواشناسی در زندگی انسان دارد گفتیم و توضیح دادیم که آب و هوا چه تاثیری روی فعالیت های انسان می تواند داشته باشد و هم چنین گفتیم که ماهواره ها در پیش بینی وضعیت آب و هوا چه کاربردی دارند. امیدوارم که مطالب این مقاله برای تان مفید باشد و استفاده کنید. اگر سوال، انتقاد و پیشنهادی دارید برای ما کامنت کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

زینب رحمانی

نویسنده مقالات سایت، دارای بیش از 3 سال سابقه در تولید مقاله سئو شده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا